לצאת ממעגל הכאב: עיסוי רפואי הוליסטי

כשכואב לנו כל איכות החיים שלנו נפגעת. טיפול ממוקד באמצעות עיסוי רפואי הוליסטי יכול לסייע ולהקל את הכאב

לפעמים מדובר בבעיות שהתרגלנו לחיות איתן ("אה, כבר שנים כואב לי הגב התחתון, זה כלום"), ולעתים מופיע לנו בגוף כאב שנובע ממצב רפואי: פריצת דיסק, סקוליוזיס, קיפוזיס ועוד.
עיסוי רפואי הוליסטי יכול לסייע בהורדת עוצמת הכאב ולשפר את איכות החיים.

מעגל הכאב
כאשר אנחנו חווים כאב אנחנו מתכווצים. השרירים סביב האזור הכואב ושרירים אחרים נכנסים למצב של כיווץ מסוים שנמשך ככל שהכאב המקומי נמשך.
כתוצאה מהכיווץ אספקת הדם לאזור מוקטנת, טווח התנועה של השריר קטן, ובשל כך נוצר עוד כאב שגורם לעוד כיווץ, וחוזר חלילה.
כך, למשל, אדם שחווה פריצת דיסק נוטה לשנות את אופן היציבה שלו מתוך רצון להגן על עצמו מפני כאב ומפני פגיעה במקום הרגיש. אלא שבעשותו כך הוא מכווץ את השרירים סביב המקום הכואב, וכאב נוסף נוצר.
עיסוי, כל עיסוי, ימתח את השרירים, ישפר את זרימת הדם ויזכיר לגוף מצב רפוי ומשוחרר יותר. כתוצאה מכך הכאב קטֵן וטווח התנועה גדֵל.

מה עושה עיסוי רפואי הוליסטי?
בעיסוי רפואי נטפל בכל הגוף כדי ליצור זרימה ושחרור, ובמקביל נתמקד בטכניקות מיוחדות באזור הבעייתי כדי לשחרר את השרירים ממצב מכווץ למצב רפוי יותר ולטווח תנועה גדול יותר.
במקרים מסוימים עיסוי בודד יכול לפתור בעיה מקומית, אך בדרך כלל תידרש סדרת טיפולים כדי ליצור שינוי מורגש. ככל שהמצב הכואב נמשך זמן רב יותר, או שהוא חמור יותר, יידרשו עוד חזרות על הטיפול כדי לשחרר את הכאב.
כמו כן, במצבים כרוניים ייתכן שאי אפשר להביא לשחרור קבוע של הכאב, אלא תידרש תחזוקה לאורך זמן (בתדירות הולכת ופוחתת) כדי למנוע את חזרת הכאב. ועדיין, גם אחרי טיפולים ספורים בדרך כלל תורגש הקלה.

במה שונה עיסוי רפואי מעיסוי בספא?
אני סקפטית מטבעי. לפני שהכרתי את התחום הטלתי ספק ביכולת של עיסוי רפואי לפתור בעיות באמת. בעיסויי ספא למיניהם הרגשתי במקרה הטוב משוחררת קצת יותר מיד לאחריהם, אבל שעה או שעתיים אחרי העיסוי הגוף חזר להרגל (הכואב) שלו ולא הייתה תחושה של ריפוי אמיתי.
עיסוי רפואי שונה מעיסוי ספא בכך שהוא מתמקד לא ב"לעשות נעים" (גם זה חשוב כמובן), אלא בטיפול בבעיה.
מניסיוני בשנים האחרונות אני יכולה להעיד – גם על עצמי וגם על מטופלים שלי – מפתיע להיווכח במידת השיפור בתחושת הכאב ובמהירות השיפור. זה פשוט עובד.

באילו בעיות אפשר לטפל בעיסוי רפואי?

פריצת דיסק ובלט דיסק
פריצת דיסק היא בלתי הפיכה. ואולם, במיוחד במקרים אלה, בגלל עוצמת הכאב במצב האקוטי, נוצר כיווץ חזק של שרירי הגב שמשמר את הכאב המקורי ומגביר אותו. העיסוי יסייע לשרירים המכווצים להתרפות, וכך יאפשר לגוף להתארגן באופן שייטיב להתמודד עם המצב החדש והרגיש שנוצר מבחינת היציבה והתנועה.
הטיפול בפריצת דיסק לא נעשה בשלב האקוטי, אלא מתחיל בשלב שבו האדם מתחיל לחזור לתנועה ולשגרה. העיסוי יכול בהחלט להפחית את עוצמת הכאב לאורך זמן ולמנוע את חזרתו.

כאבי ראש ומיגרנות
במקרים רבים כאבי ראש נובעים מכיווץ (לא מודע, ולעתים לא מורגש) של שרירי הצוואר והכתפיים. עיסוי רפואי יתמקד באזורים אלה, והוא יכול להפחית את תדירות ההתקפים ואף להעלים את הכאב בתוך מספר לא גדול של טיפולים.
מובן שבכל מקרה של כאבי ראש חזקים יש לפנות תחילה לרופא לשלילת בעיות חמורות יותר.

כאב אורתופדי
למשל כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון ושכמות, צוואר תפוס, כתף קפואה ועוד.

כאבי מחזור ותסמונת קדם וסתית (PMS)
העיסוי יתמקד באזור האגן והבטן (בעדינות רבה!) על מנת לשפר את הזרימה באזור. מומלץ לשלב רפלקסולוגיה, ואפשר לשלב גם פרחי באך. במקרים רבים כדאי לשלב בטיפול זה גם שיחות, שכן פעמים רבות בעיות סביב מחזור קשורות לנושאים רגשיים.