מהי התמקדות?

התמקדות היא תהליך של הקשבה עמוקה לתבונה המורגשת השוכנת בגוף, על מנת ליצור שינוי עדין ועמוק בחוויה, ברגש ובהבנה של המתמקד את המצב שלגביו התמקד.

מטרת ההתמקדות היא ליצור שינוי. להגביר את תחושת הרווחה לגבי בעיה מסויימת או נושא מסויים. עם זה, היא לא ישירה. כאשר פונים לחכמת הגוף, אנו עושים זאת בידיעה שהתבונה הזו רחבה יותר מיכולתנו לתפוש בשכל, ברגש או אפילו בתחושות הגוף המודעות/המוכרות, ולכן מה שנפגוש לא תמיד יהיה 'הגיוני' במובן הרגיל של המילה. עם זאת תחושת הגוף תגיד לנו תמיד האם מה שפגשנו הוא 'נכון' – האם הוא מקדם או האם הוא עדיין בחיפוש: נשים לב לשינויים קלים בתחושה, בנשימה, או שיעלה משהו חדש ומשמעותי לתודעה שלנו.

בבסיס ההתמקדות ישנה הקשבה עמוקה. אותם המקומות בנו, שאליהם אנחנו רוצים להקשיב, זקוקים לקשב מסוג אחר. הקשבה התמקדותית פועלת גם על המתמקדת וגם על המקשיב בו זמנית ומאפשרת למה שהוא מעבר למוכר להגיע ולדבר. בהתמקדות אנחנו לא 'מביאים' את הדברים, לא 'קוראים' להם, אלא יוצרים איתם אינטראקציה המאפשרת להם להגיע לבד…

ההתמקדות היא תהליך. בבסיס החשיבה ההתמקדותית נמצאת ההבנה שאנחנו, כיצורים חיים, אנחנו תהליך מתמשך של אינטראקציה עם סביבתנו. כאשר אנחנו מתמקדים, 'עושים התמקדות', כדי להיות בקשר עם תהליך החיים שאנחנו, עלינו לנוע עם מה שקורה. ההתמקדות מתחילה בנקודה אחת שאותה אנחנו בוחרים, וממנה ממשיכה הלאה לפי מה שעולה, חי ומשתנה בכאן ועכשיו.

כפסיכותרפיסטית גופנית, ההתמקדות היא חלק בלתי ניתן להפרדה מתפישת העולם שלי ומההגדרה העצמית שלי כמטפלת. היא לא 'כלי' בתוך הטיפול אלא 'גישה'.

קריאה נוספת:
עוד על התמקדות באתר
פוסטים בבלוג הקשורים להתמקדות
להיות גוף, או: למה דוקא פסיכותרפיה גופנית